Podrška unapređenju kapaciteta sistema za prevenciju i zaštitu dece od nasilja je integralni deo Programa saradnje UNICEFa i Vlade Republike Srbije. Program razvoja kapaciteta sistema za borbu protiv nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem Interneta sprovodi se uz finansijsku podršku Vlade Velike Britanije.
Udruženje građana Libero angažovan je od strane UNICEFa na razvoju i realizaciji osnovnog programa obuke o zloupotrebi dece putem Interneta koji je namenjen stručnjacima iz centara za socijalni rad i lokalnim međusektorskim timovima za zaštitu dece od zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe.
Početni korak je sprovedeno istraživanje o kapacitetima i potrebama centara za socijalni rad u Srbiji, a upravo na osnovu rezultata istraživanja je i kreiran ovaj program.
Cilj obuke je razvoj i unapređivanje kapaciteta, motivacije i spremnosti stručnjaka centara za socijalni rad u Srbiji i predstavnika inter-sektorskih timova za primenu Protokola za zastitu dece od zlostavljanja i zanemarivanja za bavljenje oblašću zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem Interneta.
Program obuke obuhvata sledeće oblasti i teme:
- Internet i digitalna komunikacija i njene specifičnosti vezane za decu,
- Oblici zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem interneta i najzastupljeniji oblici nasilja kod nas,
- Prevencija i zaštita dece od zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloputrebe putem Interneta,
- Sistematska podrška na mestu gde se nasilje dešava – SOS Fejsbuk aplikacija, NET Patrola.
Program razvija opšte i posebne kompetencije (znanja i veštine) neophodne za:
- Razumevanje digitalne komunikacije i njene specifičnosti;
- Prepoznavanje fenomena zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem interneta;
- Upoznavanje sa alatkama za sistematsku podršku deteta;
- Upoznavanje sa mogućim modalitetima prevencije i zaštite dece od zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloputrebe putem interneta;
- Multisektorsku saradnju u procesu zaštite dece.
Program je namenjen profesionalcima – socijalnim radnicima, psiholozima, pravnicima, specijalnim pedagozima, defektolozima, pedagozima i drugim stručnjacima koji rade na zaštiti dece, prvenstveno u sektoru socijalne zaštite, ali i u drugim relevantnim sektorima. Za sprovođenje ovog programa obuke obučeno je 20 trenera.